WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Stafilococ Auriu  EmptyMier 12 Oct 2022 - 0:18 Scris de Katler Florin

» Haideti sa contabilizam simptomele
Stafilococ Auriu  EmptyDum 15 Noi 2020 - 4:01 Scris de valentyno75

» POVESTEA MEA
Stafilococ Auriu  EmptyLun 24 Feb 2020 - 1:19 Scris de bubulinu11

» Injectii prostata Guercini
Stafilococ Auriu  EmptyMier 15 Mai 2019 - 21:00 Scris de cursor

» Noutăți și sfaturi
Stafilococ Auriu  EmptyJoi 13 Dec 2018 - 8:31 Scris de COV

» Tinctura de merisoare
Stafilococ Auriu  EmptySam 3 Noi 2018 - 15:59 Scris de Cristian32

» PROSTECT -2017
Stafilococ Auriu  EmptySam 13 Oct 2018 - 20:50 Scris de Scl

» Sumetrolim - l-ati luat ? Ati avut reactii adeverse ?
Stafilococ Auriu  EmptyLun 1 Oct 2018 - 15:43 Scris de Cristian32

» Prostato Stem (Herbagetica)+informații - a încercat cineva ?
Stafilococ Auriu  EmptyLun 10 Sept 2018 - 19:56 Scris de Crisseu


Stafilococ Auriu

3 participanți

In jos

Stafilococ Auriu  Empty Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de SorinBri Mier 15 Noi 2017 - 2:30

Voi incepe cu o scurta descriere a problemelor mele de pana acum:
- Vara 2016 primele simptome apar brusc, senzatie de urinare frecventa, durere testicule, toate pentru prima oara in viata. Dupa discutii cu cunostintele am ales un medic din Cluj, teoretic foarte bun. Am mers la el cu spermocultura si cultura urina, ambele negative. Dupa o eco rapida a spus ca sigur am totusi o infectie si mi-a prescris Augmentin 1 sapt pe luna timp de 3 luni plus antiinflamator. Nu prea am simtit imbunatatiri pe perioada tratamentului insa culmea, dupa un concediu la mare, la intoarcere eram 90% mai bine. Am dedus ca mi-am relaxat musculatura din zona. In urmatoarele luni problemele au disparut total.
- Vara lui 2017 repar simptomele la fel ca cele initiale. Schimb medicul si de data aceasta la spermocultura iese Ureaplasma urealyticum. Tratament 1 luna cu Azitromicina, care duce la disparitia in procent de 80% a simptomelor. Se reface spermocultura si surpriza, Stafilococ Auriu. Tinand cont de lipsa simptomelor medicul suspecteaza o contaminare si ramane sa ne revedem daca apar probleme. 
- In noiembrie anul acesta problemele revin, chiar mai grav ca la inceput. Spermocultura se reface, iese din nou S Aureus. Medicul recomanda de data aceasta tratament, dar refuzand Cipro sau Levofloxacina, ramane sa vedem cu ce.
- Am vazut un user pe forum cu un tablou f asemanator. Ce doresc sa stiu este cum apar treptat o bacterie dupa alta. Are oare relevanta stafilococul? Merita sa iau iar antibiotic? Pentru cei cu Aureus tratat, ce ati luat ca sa scapati de ei? Al meu e relativ sensibil la o gama mare de antibiotice. Din pacate putine penetreaza prostata. Multumesc mult!

SorinBri

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/11/2017
39
Localizare : Bihor

Sus In jos

Stafilococ Auriu  Empty Re: Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de George 2014 Vin 17 Noi 2017 - 11:48

Am patit la fel in 2011 si am ramas cu prostatita cronica nebacteriana, adica tesut inflamat fara bacterie.Legat de stafilococul auriu nu-l lasa.Ia antibiotic minim 2 luni, eu asa am scapat, dar cu consecinte.

George 2014

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 06/11/2014
43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Stafilococ Auriu  Empty Re: Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de SorinBri Vin 17 Noi 2017 - 11:57

Multumesc pentru raspuns George. Poti sa imi spui te rog  ce tratament ai urmat si despre ce consecinte este vorba? Eu iau acum Biseptol pt o luna, am refuzat Cipro din cauza efectelor secundare.

SorinBri

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/11/2017
39
Localizare : Bihor

Sus In jos

Stafilococ Auriu  Empty Re: Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de George 2014 Joi 4 Ian 2018 - 14:55

Am urmat tratament cu antibiotic 2 luni,pentru stafilococ ( poate fi oricare antibiotic la care e sensibil ) dar cel mai rau e ca ramane o inflamatie permanenta in tesut, care nu trece cu nimic.Am incercat si exercitii de vascularizare, remedii prostatice, gen prostatostem herbagetica, vit E, etc.Stafilococul e periculos in primul rand pentru ca ataca sistemul imunitar, secreta toxine si poata da furunculoze, septicemii, in cazuri mai rare boli psihice datorita toxicitatii.

George 2014

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 06/11/2014
43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Stafilococ Auriu  Empty Re: Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de Katler Florin Mier 12 Oct 2022 - 0:18

Buna ,
am avut si eu prostatita cu stafilococ aureus si am luat antibiotice cam doi ani , dupa care am oprit sa mai iau antibiotice. Am ramas cu multe alte sechele dupa cura cu antibiotice intre care probleme serioase cu colonulAsta a fost cu 10 ani in urma. Am scapat de Stafilococ auureus cu doua produse naturiste: Cordiceps si Argint coloidal

Katler Florin

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 22/10/2014
53
Localizare : baia sprie

Sus In jos

Stafilococ Auriu  Empty Re: Stafilococ Auriu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum